Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function '_wp_footnotes_kses_init' not found or invalid function name in /web/htdocs2/landgrafcz/home/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function '_wp_footnotes_kses_init' not found or invalid function name in /web/htdocs2/landgrafcz/home/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
Daňová informační schránka bude k 1.1.2014 automaticky zřízena všem právnickým osobám – Roman Landgráf – daňový poradce
(+420) 603 244 352
info@landgraf.cz

Daňová informační schránka bude k 1.1.2014 automaticky zřízena všem právnickým osobám

Daňová informační schránka (viz www.daneelektronicky.cz)  bude od 1. 1. 2014 automaticky zřízena všem subjektům, jimž je zpřístupněna datová schránka (tedy zejména všem právnickým osobám, tedy například všem s.r.o. a a.s., ale také například všem daňovým poradcům a advokátům). Odpadne dále nutnost vlastnit uznávaný elektronický podpis, který je zapotřebí každoročně za poplatek obnovovat. Nově bude DIS přístupná na základě přihlášení prostřednictvím hesla pro přihlášení do datové schránky. Umožní se tím tak snazší a rychlejší přístup do DIS odkudkoliv (z jakéhokoliv počítače či notebooku) s připojením na internet. Nyní lze totiž přistupovat pouze z toho zařízení, kde je tento certifikát elektronického podpisu nainstalován.

 Přístup do DIS umožňuje uživatelský „komfort“, a to v možnosti získávání určitých informací od místně příslušného správce daně, které mohou být využity v mnoha směrech. Kromě čistě informačního významu lze díky podrobnému přehledu o stavu a pohybu na osobních daňových účtech efektivně identifikovat důvody nesrovnalostí na daňových účtech včetně zjištění chybného postupu správce daně v daňovém řízení.

Co všechno lze v daňové informační schránce (DIS) najít:

 1. Osobní daňový účet: přehled jednotlivých daňových účtů s uvedením informace o jeho stavu (zda je evidován nedoplatek či přeplatek na dani nebo zda je osobní daňový účet zcela vyrovnán)
 2. Přehled písemností: Služba zpřístupňuje písemnosti z veřejné části spisu. Obsahuje například číslo jednací dané písemnosti, typ písemnosti, datum doručení apod.
 3. Osobní daňový kalendář: umožňuje prohlížet termínový kalendář daného uživatele, který uvádí přehled povinností s uvedením termínu pro jeho splnění.
 4. Informace o daňovém subjektu: zobrazovány informace konkrétního daňového subjektu, týkající se registrace k daním,adresy, bankovního účtu, a seznam osob přistupujících do DIS.

 

5 Responses

 1. radeji anonym napsal:

  Jo jo bude automaticky zřízena k 1.1.2014 je hezké, ale reálně se nezřídila …
  No jo typicky naše státní správa. Sankce nikde. Když by si to dovolil podnikatel to by bylo zle. Nikoho nezajímá, že je to narychlo, je to zákon. Ale pro stát zákony přece platit až tak moc nemusí.

 2. Roman Landgráf napsal:

  Děkuji za komentář. Ano, to musím bohužel souhlasit, a to nejen v tomto případě, že státní správa si principy materiálně právního státu velmi často vykládá zcela po svém a nikoli výjimečně způsobem právě opačným oproti žádoucímu a ústavou předvídanému stavu. Ústavní garance přednosti občana před státem tak v reálném světě vyvolá spíše úsměv než že by se i jen podobala realitě. A tak asi nezbývá se s tím buď smířit nebo s tím (i když často spíše sisyfovsky) bojovat. Já osobně pokud alespoň trochu stíhám tak volím druhou variantu.

 3. Jana napsal:

  Dobrý den, na můj dotaz (na vícero finančních úřadech) ve které aplikaci se přesně přihlásit u nových subjektů pomocí přihlašovacích údajů k datové schránce, byla všude stejná opověď: „Nevíme. Ale pokud se vám to podaří zjistit, dejte nám prosím vědět. Ostatní poplatníci se nás taky budou ptát.“ Úsměvné 🙂

  • Roman Landgráf napsal:

   Děkuji za reakci.
   To, co popisujete, je bohužel spíše typické než výjimečné. Navzdory proklamacím o materiálně právním státu se obvykle děje přesný opak, tj. že zákony, které stát stanoví, pak právě ten stát nejvíce porušuje; a co víc, ještě to ani nepovažuje za něco špatného nebo dokonce neslušného.

 4. Roman Landgráf napsal:

  Ale abychom byli zcela přesní – přechodné ustanovení (čl. XII zákonného opatření č. 344/2013 Sb.) stanoví, že těm subjektům, kteří datovou schránku měly již před 1.1.2014, zřídí správce daně daňovou informační schránku z moci úřední ve lhůtě do 31.3.2014. Takže, uvidíme, jak se touto lhůtou v praxi vypořádají.

Leave a Reply

%d bloggers like this: