(+420) 603 244 352
info@landgraf.cz

Prezident Zeman navrhl 4 nové ústavní soudce – o koho se jedná?

Podle informací např. @CT24zive prezident Zeman dnes navrhl na ústavní soudce tyto čtyři kandidáty: Miladu Tomkovou, Jaroslava Fenyka, Vladimíra Sládečka a Jana Filipa.

Co o těchto lidech víme (jen velmi stručně posbíráno z netu pro rychlou představu):

JUDr. Milad Tomková (nar. 1959) je soudkyní Nejvyšší správního soudu (NSS) v Brně, a to od roku 2003. Podle informací na webu www.nssoud.cz působila v letech 1987-2003 na MPSV, od roku 1992 jako ředitelka legislativního odboru. V letech 1998 až 2003 byla členkou Legislativní rady vlády České republiky. Na NSS v současné době vykonává funkci předsedkyně senátu sociálně-správního kolegia (předsedkyně 6. senátu) a předsedkyně kárného senátu.

Prof. JUDr. Jaroslav Fenyk (nar. 1961) je profesorem na katedře trestního práva Právnické fakulty Masarykovy university v Brně. Spolupracuje s právní kanceláří WHITE & CASE.

Prof. JUDr. Vladimír Sládeček je vedoucím katedry správního práva a právní vědy na Právnické fakultě University Palackého v Olomouci.

Prof. JUDr. Jan Filip (nar. 1950) je vedoucím katedry ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy university v Brně.

Je stručná poznámka: Někoho možná může překvapit, že byla nominována soudkyně NSS, a nikoli předseda tohoto soudu JUDr. Baxa, o kterém nejen média spekulovala jako o možném novém (nejen) soudci Ústavního soudu. No, budeme to dále sledovat. Uvidíme také, jak se k tomu postaví senátoři.

Leave a Reply

%d bloggers like this: